Energopomiar przystąpił do porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w charakterze partnera współpracującego.
Porozumienie jest kluczowym instrumentem wykonawczym Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.
Wizją i nadrzędnym celem Polskiej Strategii Wodorowej jest stworzenie nowej gałęzi gospodarki, jaką jest gospodarka wodorowa, jej rozwój i maksymalizację udziału technologii wodorowych w procesach służących osiągnięciu neutralności klimatycznej i podniesieniu konkurencyjności polskiej gospodarki.
Cele Polskiej Strategii Wodorowej opierają się o:
- Stworzenie łańcucha wartości dla niskoemisyjnych technologii wodorowych.
- Wzmocnienie roli wodoru w budowaniu polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
- Wdrożenie wodoru jako paliwa transportowego.
- Przygotowanie nowych regulacji dla rynku wodoru.
Rozwój technologii wodorowych jest jednym z kluczowych elementów umożliwiających przeprowadzenie procesu transformacji gospodarki w kierunku nisko- i zeroemisyjnym. Wykorzystanie krajowego potencjału naukowo-badawczego i gospodarczego, w szczególności przemysłu, przyczyni się do rozwoju nowych kompetencji, budowy nowych sektorów gospodarki, a także do wzmocnienia konkurencyjności polskich firm na rynkach międzynarodowych.
Porozumienie zostało zawarte w Warszawie w dniu 14 października 2021 roku pomiędzy przedstawicielami: administracji publicznej, środowiska przedsiębiorców, środowiska nauki, jednostek otoczenia biznesu. Energopomiar dołączył do porozumienia w listopadzie.
Koordynatorem działań zmierzających do realizacji celów porozumienia jest Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energi.