W dniach 23–24 listopada 2022 r. w Licheniu odbyła się XV Konferencja ,,Remonty i Utrzymanie Ruchu w Energetyce’’. W konferencji uczestniczył Tomasz Słupik, dyrektor techniczny Energopomiaru, z prezentacją ,,Diagnostyka urządzeń energetycznych w dobie transformacji sektora – wyzwania i możliwości”.
Tomasz Słupik tak podsumował tegoroczną konferencję:
„Podczas konferencji poruszane były istotne problemy dotyczące utrzymania aktualnie eksploatowanych jednostek wytwórczych. Rozmawialiśmy również o technologiach wodorowych i jądrowych jako potencjalnych elementach przyszłego miksu energetycznego.
Moje wnioski płynące z referatów, dyskusji kuluarowych, a zwłaszcza z ożywionej debaty, w której brałem udział, są następujące:
- W horyzoncie roku 2030 jak i 2040 obecnie eksploatowane bloki typoszeregu 200 i 360 MW będą niezbędnymi komponentami gwarantującymi stabilność Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Ich funkcjonowanie w KSE – zwłaszcza po 2025 roku – i rosnące wyzwania dotyczące pracy regulacyjnej, wymagają w aspekcie ekonomicznym wypracowania modelu rynkowego odpowiednio skrojonego na czas transformacji.
- Czekające nas zaostrzenie limitów środowiskowych („nowe” konkluzje BAT) – przede wszystkim emisyjnych – w horyzoncie 2030 roku wymaga dobrego przygotowania się do zastosowania w praktyce takich zasad jak zrównoważony rozwój czy zasadność ponoszenia nakładów finansowych w aspekcie ograniczonego oddziaływania na środowisko w rachunku ciągnionym.
- Zielona transformacja jest nieodwracalnym kierunkiem – musi być jednakże realizowania z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju popartego inżynierskimi obliczeniami. Wniosek ten znajduje również potwierdzenie w kierunku, jaki obraliśmy w Energopomiarze kilka lat temu – to jest tworzenia metod i narzędzi do opisywania postępów w kierunku neutralności klimatycznej i gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) w ujęciu rachunku inżynierskiego.”.