W najnowszym numerze czasopisma „Chemia Przemysłowa” polecamy artykuł Patrycji Żupy-Marczuk, ekspertki ds. zrównoważonego rozwoju w Energopomiar Sp. z o.o.
W artykule „Taksonomia jako mechanizm dekarbonizacji” autorka skupiła się na kilku działalnościach, które zakwalifikowane zostały do taksonomii UE i są istotne z perspektywy sektora chemicznego.
W raportach niefinansowych za 2022 rok przedsiębiorstwa objęte wymogiem dyrektywy NFRD (ang. The Non-Financial Reporting Directive, dyrektywa w sprawie sprawozdawczości niefinansowej) zobowiązane są do pełnej oceny zgodności działalności z taksonomią. Taksonomia to jedno z narzędzi, które ma na celu przeprowadzenie transformacji klimatycznej Unii Europejskiej oraz wzmocnienie procesów dekarbonizacji. Taksonomia jest więc ważnym krokiem na drodze do osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku, a wprowadzone przepisy mają na celu zwiększenie poziomu ochrony środowiska poprzez przekierowanie kapitału na inwestycje ekologiczne.